„ VELKÁ ČTYŘKA“

 

Obávaná čtveřice závažných genetických vad v chovech fríských koní:  DWARFISMUS, HYDROCEPHALUS,  RUPTURA AORTY a MEGAESOPHAGUS.  

 

V roce 2017 se objevila zpráva o několika náhlých úmrtích zdravých mladých fríských koní, kdy při pitvě byla zjištěna naprosto stejná prasklina na žaludku. Možnost, že se jedná o další genetickou zátěž v chovu fríských koní, je pravděpodobná.  

***


Základní informace o čtyř závažných genetických vadách vyskytujících je u fríských koní poskytl Dr. Willem Back z Veterinární univerzity v Utrechtu:

 

***

DWARFISMUS

- trpasličí růst

Popis:  genetická vada fríských koní způsobující celkovou zakrslost, krátké tělo, prošláplé spěnky, přeúhlené zadní končetiny, krátké kosti, dlouhé vazy a šlachy, abnormality na hrudníku. Hřebci a klisny jsou normálně plodní, další rozmnožování se ale samozřejmě silně nedoporučuje.

Diagnóza : ihned po narození a postavení hříběte je vada viditelná

Léčba není možná. Zvířata s touto vadou  jsou životaschopná a plodná, ale jejich další rozmnožování se silně nedoporučuje.

 

Vada je kódována recesivním genem a pokud ji nese i matka i otec, je 25% šance narození vadného hříběte. Dwarfismus se jinak vyskytuje hlavně u miniaturních koní a pony.

Od roku 2014 je možnost provedení DNA testu k odhalení nositelů této vady. Chovatelé tedy mají možnost připuštěním dvou negativních jedinců nebo jednice pozitivního s negativním zajistit, aby se jim nenarodilo postižené hříbě.  To se narodí pouze pokud oba rodiče ponesou  dwarf  gen.

Zveřejnění výsledku testů se provádí u hřebců uchovněných od roku 2014, u starších  se o zveřejnění rozhodlo od roku 2017. KFPS začala též od roku 2017 testovat Ster klisny a klisny, po kterých jsou zapisována hříbata do PK. 

 

***

HYDROCEPHALUS

- vodnatelnost mozku

Popis : genetická vada projevující se hromaděním vody v mozku  během nitroděložního vývoje plodu a tlakem následně vyklenutím čela, hříbě  je potraceno během březosti, případně se rodí mrtvé, velikost hlavy může způsobit vážné problémy při porodu.

Diagnóza:  znetvoření hlavy je viditelné a není většinou slučitelné se životem.

Léčba není možná.

Vada se vyskytuje i u jiných plemen koní.  Je kódována recesivním genem a pokud ji nese i klisna i hřebec, je 25% šance narození vadného hříběte.

Od roku 2014 je možnost provedení DNA testu k odhalení nositelů této vady. Chovatelé tedy mají možnost připuštěním dvou negativních jedinců nebo jednice pozitivního s negativním zajistit, aby se jim nenarodilo postižené hříbě.  To se narodí pouze pokud oba rodiče ponesou   gen  pro vodnatelnost.

Zveřejnění výsledku testů se provádí u všech plemenných hřebců a  KFPS  rovněž testuje všechny ster a chovné klisny.

***

RUPTURA AORTY

- prasklina srdečnice (největší tepna vedoucí okysličenou krev z levé komory do celého těla)

Popis:  pravděpodobně genetická vada  projevující se v různém věku jako náhlý úhyn , případný pomalejší úhyn mohou doprovázet kolikové příznaky jako  neklid, hrabání, pocení, chvění nozder, zvýšený tep, otoky na těle.  Pitva prokáže krvácení do hrudníku, transversální prasklinu aorty poblíž srdce , případně  zkrat mezi srdečnicí a plicnicí (žíla vedoucí odkysličenou krev z těla ) v tomto místě.

Diagnóza této vady je složitá a je třeba značné zkušenosti veterináře, ale většinou je průběh  a úhyn tak rychlý, že je možné potvrzení pouze pitvou.  

Vada se vykytuje i u jiných plemen koní,  ale výskyt u fríských koní je častý. V současné době (2024) se zdá , že výskyt této vady je chovateli hlášen méně.

Léčba není možná.

Prevence nebo DNA testace není zatím možná.

 

***

MEGAESOPHAGUS

- rozšířený jícen

Popis : Genetická vada projevující je rozšířením a ochablostí jícnu.  Projevuje se v různém věku  výtokem  slin a potravy nosem a ústy a život ohrožujícími epizodami  akutního ucpání jícnu.

Ucpávka viditelná v jicnu endoskopem:

Diagnóza: každý fríský kůň s problémy s příjmem potravy nebo u kterého proběhlo ucpání jícnu by měl být vyšetřen endoskopem na specializovaném pracovišti.

Léčba není možná.

Prevence opakovaného ucpání jícnu je částečně možná úpravou krmiva.

Možnost DNA testace je ve výzkumu. V současné době (2024) je výskyt této vady hlášen chovateli a majiteli velmi často. V roce 2025 byly odhaleny 2 geny , které se zřejmě podílí na vzniku tohoto onemocnění.  Populace fríských koní je jedním nebo oběma geny zasažena ze 75%. 

Vada se vyskytuje i u jiných plemen koní, ale u fríských koní je velmi častá.

*****

ZÁVĚR:

Od podzimu 2014 vyšetřuje KFPS  hřebce účastnící se testace  na dwarfismus a hydrocephalus. Pozitivní hřebci mohou dostat licenci, ale výsledek bude zvěřejněn.  U starších hřebců se testy zveřejnily v roce 2017.

Test DNA by je dostupný všem chovatelům. Probíhá tedy testování chovných klisen.

To podle mého názoru způsobí toto: 

- chovatelé budou více připouštět hřebci, kteří  tyto vady nenesou a bude pomalu klesat množství vadných hřbat 

- chovatelé budou testovat hřebečky odchovávané za účelem účasti na výběru do plemenitby a budou preferovat odchov negativních jedinců, takže je pravděpodobné , že v budoucnu bude procento pozitivních plemenných hřebců klesat

- chovatelé budou preferovat chov na negativních klisnách 

- pozitivní klisny se budou chovatelé snažit připouštět pouze negativními hřebci, jen tím lze zajistit nulový výskyt vadných hříbat

ZÁSADNÍ JE:

Vadu  nese řada fríských koní včetně některých top hřebců a top klisen.

 Účelem DNA testace ZATÍM NENÍ vyřazení kvalitních jedinců z chovu! Došlo by tak k vážnému poškození populace a zvýšení příbuzenské plemenitby , která je příčinou výskytu těchto i mnoha dalších vad a zdravotních problémů. 

Účelem testace je dát chovatelům možnost výběru hřebce tak, aby na pozitivní klisnu mohli použít negativního hřebce a předejít tak riziku ztráty hříběte.   

NEGATIVNÍ X NEGATIVNÍ :

100% HŘÍBAT NEGATIVNÍCH

 

NEGATIVNÍ X POZITIVNÍ :

50% HŘÍBAT NEGATIVNÍCH, 50% HŘÍBAT POZITIVNÍCH, ŽÁDNÉ VADNÉ

 

POZITIVNÍ X POZITIVNÍ:

25% HŘÍBAT NEGATIVNÍCH, 50% HŘÍBAT POZITIVNÍCH

25% HŘÍBAT VADNÝCH (MRTVÝCH)

 

Fotky: zdroj GOOGLE

Tvorba www stránek pro chovatelské stanice
© 2012 Goodshapes. Tvorba stránek pro chovatele